بــهـــتـــــریــــنـــهــــا
هر روز بروزهمحققان دانشگاه East Anglia انگلیس، موفق به تجهیز گوگل ارث (Google Earth) به بزرگترین پایگاه هواشناسی جهان شدند.
به گزارش ایرنا از ساینس، صحبت کردن در باره آب و هوا و اهمیت آن در زندگی انسان، قدمتی به اندازه زبان دارد. اطلاع از شرایط آب و هوایی در تمام ارکان زندگی نقش مهمی دارد و بدون آگاهی از آن، زندگی بشر دچار مشکل می شود. محققان دانشگاه East Anglia وسیعترین پایگاه اطلاع رسانی هواشناسی را به گوگل ارث اضافه کرده اند.


این پایگاه هواشناسی شامل تمام اطلاعات مربوط به آب و هوا و تغییرات آن در سراسر جهان، به صورت آنلاین است. 
بزرگترین واحد هواشناسی جهان به نام UEA در سال 1971 شروع به کار کرد و تحقیقات گسترده ای را در زمینه مطالعه تغییرات آب و هوایی انسانی و طبیعی آغاز کرد. این پایگاه هواشناسی با 6000 ایستگاه هواشناسی در سراسر جهان در ارتباط بود.

محققان در کنار این مرکز، یک واحد تحقیقاتی آب و هوای دیگر به نام CRUTEM4 راه اندازی کرده اند که شامل دمای هوا تمام نقاط هم سطح زمین است. با استفاده از این واحد کاربران به راحتی می توانند روی هر یک از 6000 ایستگاه هواشناسی کلیک کنند و 20 هزار نمودار مختلف در مورد تغییرات آب و هوایی منطقه در یک ماه، در یک فصل و در یک سال را مشاهده کنند. 

در این پایگاه حتی اطلاعات مربوط به سال 1850 نیز وجود دارد که منبع بسیار ارزشمندی برای مطالعه تنوع زیستی مناطق مختلف است و تغییرات آب و هوایی زمین در طول قرن را نشان می دهد. مکان های رابط (interface) با خانه های شطرنجی به رنگ قرمز و سبز نشان داده شده اند. از آنجا که برخی از مناطق دورافتاده فاقد ایستگاه هواشناسی هستند، بین برخی از خانه های شطرنج شکاف وجود دارد. 

برخی از سازمان های دولتی مانند سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نیز اطلاعات خود در زمینه آب و هوا را در اختیار این پایگاه قرار داده اند.

برای مشاهده این اطلاعات رایگان فقط کافی است که گوگل ارث (Google Earth) دانلود شود و فایل هایی که دارای فرمت KML هستند باز شوند.


طبقه بندی: فناوری، 
برچسب ها: google earth، پایگاه هوا شناسی، اب و هوا،
ارسال توسط حسین صباحی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
از کدام بخش بیشتر خوشتان می آید؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic